Životopisy a reportáže

Všetci mocní Kremľa

„Všetci mocní Kremľa“ je kniha, ktorú som prečítala už po druhýkrát. Prvýkrát to bolo pred niekoľkými rokmi, v podstate som sa chcela dozvedieť viac o situácii na Kryme. Teraz, po začiatku vojny na Ukrajine, mi prišlo mnoho otázok, či by ste do tejto knihy mali ísť. Preto som sa s @vydavatelstvo_absynt dohodla, že mi poskytnú recenzný výtlačok knihy a ja o nej napíšem.📖

Úprimne ti poviem, že som teraz obsah tejto knihy ocenila oveľa viac, ako pred niekoľkými rokmi. Kniha mi dala mnoho odpovedí na moje otázky a čiastočne aj na otázku „prečo?“. Dokonalú odpoveď asi nikdy nedostanem, s tým sa musím zmieriť, ale táto kniha mapuje osobu Putina a históriu Ruska za posledných viac ako 15 rokov. Na to, aby autor napísal túto knihu, musel pátrať, zisťovať, študovať a určite to nebola jednoduchá úloha.

Ja som si čítanie veľmi užila. Samozrejme rozsah knihy ani jej viac reportážny štýl nie je na jednovečerné čítanie. To by si si mal/a pred kúpou knihy uvedomiť.🙏🏻 Autor ťa na stránkach svojej knihy prevedie históriou a zoznámiš sa s mnohými osobnosťami a udalosťami, o ktorých si možno predtým počul/a, ale určite nie v takom rozsahu, aký nájdeš v tejto knihe.

"Všetky rozhodnutia skutočne pochádzajú od Putina, lenže Putin, to nie je jeden človek. Je to obrovský kolektívny rozum. Desiatky, dokonca stovky ľudí sa dennodenne snažia uhádnuť, aké rozhodnutia by mal robiť Vladimir Putin. A aj on sám sa usiluje uhádnuť, ako má rozhodovať, aby bol populárny, ..."
Michail Zygar
Autor

Za jej ďalšie veľké plus považujem objektivitu, s akou autor píše. V knihe nehľadaj len negatíva či hejt (tak ako si možno zvyknutý/á z internetu). V knihe nájdeš informácie posunuté takým štýlom, aby si si urobil/a názor na dianie v Rusku sám/sama. Autor poskytuje informácie a je len na tebe, ako s nimi naložíš…

Svoje odporučenie, zakončím poslednými vetami z knihy. To, čo sa nachádza medzi úvodom a záverom si už musíš prečítať sám/sama, ale ak sa chceš dozvedieť viac o Putinovi, Rusku či o tom, prečo sa niektoré veci dejú tak, ako sa dejú – táto kniha ti bude nápomocná. (prečítaj si nasleudjúci citát.

"Vládni ekonómovia v svojich plánoch na najbližšie roky začali nahlas premýšľať o "faktúre tretej svetovej". Kremeľskí odborníci na vnútornú politiku začali akoby zo žartu uvažovať o tom, aké by mali byť represie proti inteligencii, keď dôjde k vojne. A zahraničnopolitickí stratégovia začali odrazu tvrdiť, že veľký vojenský konflikt sa môže stať pre Rusko šancou - pretože úplne prevráti situáciu vo svete hore nohami. A ktovie, kto v takom prípade ostane hore."
Michail Zygar
Autor
Kniha odomňa dostáva 5/5
5/5

Ani jej 456 stanový rozsah jej na úžasnosti neubral. Ja práveže oceňujem množstvo informácií, ktoré obsahuje.

Čítal/a si túto knihu alebo sa na ňu ešte len chystáš? 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *