Tajomstvo islandských žien, Eliza Reid, Vydavateľstvo Grada
Životopisy a reportáže

Tajomstvo islandských žien

Keď som si knihu brala od @grada_sk na recenziu, myslela som si, že v nej nájdem nejaké sevarozvojové alebo motivačné záležitosti. Opak je pravdou. Moje odporučenie začnem citátom, ktorý ma hneď na začiatku tejto knihy privítal a zaujal: „Na Islande sa už nedebatuje o tom, či je rodová rovnosť dôležitá, ale o tom, ako ju dosiahnuť.“

Kniha je jedinečným súborom spomienok, postrehov a rozhovorov autorky, ktorej sa Island stal domovom a učaroval jej.

Eliza Reidsa  sa na Island prisťahovala a stala sa jeho prvou dámou. Píše o tom, aké je žiť v tejto krajine zo svojho pohľadu aj z pohľadu iných žien. Jej písanie je svižné, občas aj vtipné, ale najčastejšie inšpiratívne. Ak si však myslíš, že len ospevuje Island, tak to nie je úplne pravda. Autorka nezabudla ukázať aj druhú stranu mince a teda, že nie je „všetko zlato, čo sa bliští“.

Tajomstvo islandských žien, Eliza Reid, Vydavateľstvo Grada

… ale aj tak sa mi páčilo odstúpenie poslancov, po nemiestnych vyjadreniach na adresu ich kolegýň alebo plošný protest žien, kedy si zobrali v rovnaký deň dovolenku. Svet, kde feminizmus nie je nadávka, kde môže žena dojčiť na verejnosti bez poznámok či pohľadov okolia, kde sú akceptované manželstvá rovnakého pohlavia a môžem vymenovávať ešte kopu ďalších príkladov, z ktorých by sa naša krajina a spoločnosť mohla učiť.

Kniha „Tajomstvo islandských žien“ ma nadchla a budem o nej ešte dlho rozprávať. Pri čítaní som nebola smutná, skôr som bola motivovaná, že sa máme, kde posunúť a sú krajiny, od ktorých sa môžeme učiť, keď príde pre nás správny čas.🙏🏻

Kniha je vhodná rozhodne pre milovníkov Islandu, dozvieš sa viac o živote v tejto krajine z pohľadu žien. Je aj pre ľudí, ktorých zaujíma téma feminizmu, rodovej rovnosti a politiky. Hlavne treba pri kúpe myslieť na to, že v tejto knihe nájdeš súbor rôznych vecí a častí života, nie je to nejaký super odborný ucelený súbor informácií, ide o osobné sebavyjadrenie autorky.

Kniha má moje 5/5
5/5

Ďakujem @grada_sk za poskytnutie recenzný výtlačok knihy.📘

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *