Životopisy a reportáže

Päť výletov do pekla

Už dlho som nepísala odporučenie na knihu a v posledných dňoch som prečítala mnoho úžasných kníh. Keďže nepíšem len o živote, nepíšem len verše a zamyslenia, tak ti dnes dám tip na knihu. Nevedela som, ktorú knihu ti odporučím prvú, ale dnes som na lúke pod stromom prečítala posledné strany „Päť výletov do pekla“ a rozhodla som sa, že ňou začnem.

Po tejto knihe som pokukovala už dlhšie. Bola horúcou adeptkou na ďalšie čítanie v originál jazyku, ale medzičasom ju Literarna Bašta preložila a ušetrila mi „trápenie“ 😄.

Opisom knihy začnem asi mojimi obľúbenými vetami, ktoré som v knihe našla.

„A teda, čo koho nudí? Prah nudy je určite podobne ako prah bolesti pre každého iný.“

„Samota je s knihami znesiteľná, bez nich strašná.“

Pri čítaní sa vydáš do Afriky, Číny či Ruska, ale toto nie je klasický cestopis. Autorka sa pri písaní sa vracia v spomienkach ku svojim cestám, zážitkom, postrehom a pocitom. Píše priamo a myšlienky nefiltruje – jednoducho si nedáva servítku pred ústa. Jej priamosť a sarkazmus nemusí byť každému čitateľovi pochuti, ale aj to robí jej rozprávanie autentické a svojim spôsobom výnimočné.

„Zaľúbila som sa do zeme i oblohy, do fauny i flóry a aj počasia východnej Afriky. Táto adorácia prírody sa nevzťahovala na africké ľudstvo či na ich odlišujúci sa spôsob života.“

(pozn. adorácia – zbožné uctievanie, poklona)

Viem, že štýl autorky nebude pre každého. Počas čítania som si uvedomila, že každý máme dve strany a autorka nie je výnimkou. Úžasná novinárka, ktorá je odvážna a ide vpred (aj keď jej okolnosti neprajú).

Na druhej strane občas povýšenecká a taká ufrfľaná ženská. Na mnohých miestach knihy som sa pobavila, napríklad tu:
„Nikdy som okolo krku nemal žiadne prašivé buriny, a ak sa ma ešte raz nejaký skurvysyn dotkne, tak ho tak schladím, že až, a na aké hnojisko sme to došli. A prisámbohu, ak ma niekto ešte raz pozdraví aloha, tak mu naflusám do úst.“ – cestovateľský „neochotný spoločník“ alias manžel autorky Ernest Hemingway.
Hovorím, že si pri písaní nedávala servítku pred ústa.😁

Úprimne, málokto by si trúfol mnohé nie len napísať, ale aj zažiť. Neľutujem čas s touto knihou a ani to, čo som vďaka jej čítaniu mohla prežiť mnohé dobrodružstvá. Ak hľadáš niečo zo sveta, netradičné, úprimné, napísané zaujímavo – tak siahni po tejto knihe. Nečakaj zaľúbený roman ani zoznam miest, ktoré máš navštíviť. Čakaj opisy krajín, ľudí, prírody. Čakaj dobrodružstvá. Čakaj autenticky rozpovedané zážitky – dobré aj zlé – z pohľadu ženy, ktorá môže byť inšpiráciou mnohým.

 

Pre koho je táto kniha vhodná?

Rozhodne pre milovníka cestopisov spojených s osobnými opismi rôznych ľudí, krásnej prírody a rôznych situácií rozprávaných niekedy viac novinárskym ako autorským štýlom. Kniha má mnoho pridaných hodnôt a nie je to klasický cestopis.😄

Moje hodnotenie 4/5
4/5

Knihu som dostala v balíčku od Radosť v krabičke a som rada, že ju zabalili do májového balíčka „fakty“. Veľmi dobrý výber.

Viac o tom, čo žije a aj čo čítam, nájdeš na mojich sociálnych sieťach.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *