Životopisy a reportáže

Nežná revolúcia

17.11.1989 – 17.11.2021 

Už je to 32 rokov odkedy sa naše dve krajiny vybrali iným smerom.

 

Ja som rok ’89 nezažila, v tomto roku som nebola ešte ani „v pláne“. Moji rodičia boli ešte len na strednej škole. Takže tento príspevok budem písať z pohľadu mladšej generácie. Som človek, ktorý pozerá späť do minulosti s desivým pocitom, čo dokáže človek vymyslieť a aké krutosti môže človek človeku vykonať. 


Podľa mňa sa v školách učí málo o Nežnej revolúcii, o udalostiach pred ňou aj po nej. Matne si spomínam na 1 možno 2 hodiny dejepisu s touto témou na strednej škole….a pritom je to tak významný deň.

 

Málokedy verejne prezentujem svoj názor, ale teraz nech si hovorí kto chce, čo chce. Ja ako absolventka práva a milovníčka histórie si myslím, že demokracia je to najlepšie, čo doteraz ľudia vymysleli. Koniec-koncov aj vďaka nej môžem teraz písať tento príspevok a Ty si ho môžeš slobodne prečítať alebo neprečítať.

Ľudia podľa mňa veľmi rýchlo zabudli, ako bolo pred rokom 1989, príliš rýchlo zabúdajú na veľmi veľa vecí… Staršie generácie s nostalgiou spomínajú „ako bolo kedysi dobre“. 

 

V tejto knihe sa ukrýva mnoho užitočných informácií. Ja by som ju nazvala encyklopédiou alebo sprievodcom cesty k slobode. Obdivujem každého, kto sa akokoľvek pričinil k pádu režimu a nasmeroval naše krajiny iným smerom. Ja nie som človek, ktorý by čakal, že dostane informácie na zlatom podnose, ja rada informácie vyhľadávam. Táto kniha, ale zhŕňa všetky tie informácie, čo som sa o udalostiach pred aj počas Nežnej revolúcie odohrali. Tie informácie, ktoré som našla v rôznych zdrojoch.

V tejto knihe sú všetky pekne na jednom mieste a naviac aj s kopou rôznych fotiek.Pre mňa je tato kniha príručka, z ktorej by pokojne mohol učiteľ dejepisu prednášať udalosti pred a počas ’89. 

Je to kniha, ku ktorej si môže sadnúť rodič s dieťaťom (asi tak 15+). Môžu spoločne študovať, rozprávať sa, debatovať o tom,čo si v nej prečítali. 

Je to kniha pre človeka, ktorý chce skutočné a pravdivé informácie bez generačných prikrášlení….je to kniha, do ktorej sa oplatí investovať peniaze aj svoj čas.

 

#branimdemokraciu #slobodaniejesamozrejmost

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *