
Nahlas
Čo napísať o knihe, ktorá obsahuje kúsok mojej duše, kúsok môjho príbehu? Moderátorka večera, kedy sme privítali knihu „Nahlas“ do života, sa opýtala jednej z autoriek, ako sa dostala k napísaniu svojho príbehu. Tak som sa rozhodla, že ti to v krátkosti rozpoviem a začnem pekne od začiatku.😇
V septembri 2021 bol v parlamente návrh zákona p. Záborskej o sprísnení interupcií. Poslanci ho posunuli. Dala som si pauzu od správ a sociálnych sietí. Úprimne ma to dostalo. Pred meno si píšem titul z úspešného absolvovania právnickej fakulty a videla som v riadkoch toho návrhu veľké hrozby. Odkedy som sa dozvedela výsledok hlasovania, cítila som sa „pod psa“.
Keď som sa vrátila do bežného fungovania, mala som pocit, že o tom (o tejto téme) takmer nikto nerozpráva okrem pár ľudí a OZ Ženské kruhy. Potom som sa neovláda a napísala som jeden emotívny príspevok. Naozaj to nerobím často, ale v tom momente som sa chcela vyjadriť verejne. Nechcela som mlčať, tak ako iní.
V príspevku na Instagrame som označila aj OZ, keďže som vedela, že sa touto témou zaoberajú. V tej dobe som sa pohrávala s myšlienkou nejakou formou spísať môj príbeh. Išlo mi však hlavou, že neviem ako a vlastne, koho by to zaujímalo… Tak som tú myšlienku nechala tak, aj keď som si občas čriepky svojich spomienok značila.
O pár mesiacov mi prišlo na email upozornenie z platformy Donio, že Ženské kruhy pripravujú knihu a zbierajú prostriedky na jej vznik. Pohybujem sa v knižnom svete a pravidelne na Instagrame upozorňujem a pekné knižné projekty. Tento bol iný.

Prečítala som si podrobnosti. Dozvedela som sa, že vyzbierali príbehy žien a chcú ich vydať v knižnej podobe. V knihe budú príbehy o potratoch a pôrodoch. Takže som svojich sledujúcich upozornila na vznik tejto knihy. Po mojom označení ma Ženské kruhy oslovili, že ma chceli osloviť na propagáciu, ale ja som ich predbehla 😁 „Prehodili sme“ pár správ, kde som im napísala, že potraty sú pre mňa citlivá téma aj kvôli osobnej skúsenosti a rada ich podporím, aby im kniha bola vydaná a mohla poslúžiť svojmu účelu.
Myslím, že mi prvá volala Zuzana Krišková, ktorá mi povedala, že hľadajú ešte 2-3 príbehy, či by som nechcela vyskúšať v krátkosti napísať ten svoj. Nuž, ja som povedala niečo v tom zmysle, že si nemyslím, že by sa môj príbeh do knihy hodil, pretože sa netýka len potratu. Bola ujistená, že môj príbeh sa tam bude hodiť. Dohodli sme sa, že sa pokúsim niečo napísať, ale vôbec som si nebola istá, či to zvládnem. Úprimne som si v ten moment nevedela predstaviť, že všetky tie udalosti zredukujem len na pár strán.
O niekoľko dní som opäť nemohla spať a okolo 1:00 v noci som si sadla k telefónu a do poznámok začala písať. A písala som. A písala som.
To, čo som mala som len skopírovala a poslala na email Ženským kruhom. Úplne spontánne zo mňa išli písmená, slová, vety. Plakala som, pretože opisované minulosti pre mňa znamená opätovné prežívanie rovnakej bolesti, rovnakých pocitov…

Takto vzniklo pár mojich strán do knihy „Nahlas“. Toto bol prvý impulz k tomu, aby som dala formu tomu, čo som prežila. Navždy budem Ženským kruhom vďačná za možnosť a za „nakopnutie“ k písaniu. Po niekoľkých mesiacoch sledovania ich práce vidím, že ich prínos a dôležitosť ich práce je na nezaplatenie.🙏
A teraz k môjmu odporučeniu na knihu Nahlas:
Keď si knihu objednáš, príde ti knižka, v ktorej nájdeš 20 príbehov žien. Každá žena písala príbeh sama svojim spôsobom a opisuje prežitie udalostí úplne slobodne. Každá jedna sa venuje tomu, čo pre ňu bolo a je dôležité. Nájdeš tam príbehy o pôrode, o interupcii či spontánnom potrate. Každý príbeh je iný a sú to ťažké príbehy. Ukážu ti, že rovnaké udalosti prežívame inak, že sa deje mnohe pod rúškom tajomstiev a tabuizujú sa udalosti, o ktorých by sa malo rozprávať.Účelom knihy je ukázať, že takéto veci sa dejú tu a teraz, dejú sa reálnym ženám po celom Slovensku, ukazujú v akom stave je naše zdravotníctvo.
Kniha ukazuje reálne príbehy reálnych žien.
Pre koho je táto kniha vhodná?
Myslím, že by si ju mal prečítať každý bezohľadu na vek aj pohlavie (tak od 15 rokov). Každý uvidí, čo sa všetko v našej spoločnosti deje. Už nie je čas na skrývanie a tabuizovanie citlivých tém. Ženy sa časom musia za seba postaviť, bojovať a rozprávať o svojich skúsenostiach. Táto kniha môže byť jeden z nástrojov, ako začať.
Ženy s bezchybným pôrodom, možno pochopia, že takýto pôrod v našich pomeroch nie je bežný.
Ženy, ktoré zažili traumy, zistia, že v tom nie sú a nemusia byť samé.
Muži zistia, čo sa so ženami pri rôznych sitáciách deje a možno budú ku svojim partnerkám citlivejší a ohľaduplnejší.
Mladším ročníkom ukáže, čo sa v spoločnosti dialo (stále deje) a dá im možnosť diskutovať a zariadiť, aby takéto udalosti nemuseli nikdy prežiť.
Voleným zástupcom ukáže, čo v systéme treba zmeniť.
Kúpou knihy podporíš činnosť OZ Ženské kruhy. Ak ešte knihu nemáš, kúpiš ju cez tento link.
Viac o knihách a aj o tom, čím žijem, nájdeš na mojich sociálnych sieťach (najmä na Instagrame). Tak ma neváhaj sledovať
You May Also Like

Marcové prečítané romány
3. apríla 2022
Krása jednoduchosti
26. októbra 2021
One Comment
Pingback: