Životopisy a reportáže

Kufor

Predstavujem ti moju cestovateľskú knihu „Kufor“. Okrem toho, že kniha so mnou naozaj cestovala, tak táto kniha je súborom krátkych príbehov autora. Sú to jeho spomienky, ktoré sú spojené s oblečením, ktoré mal v kufri.
Sergej Dovlatov rozpráva o tom, ako nadobúdol kúsky oblečenia zo svojho kufra. Nuž, v druhej polovici 20. storočia nebolo jednoduché (vo východnom bloku) zaobstarať si aj takú pre nás banálnu vec, ako oblečenie. Autorove rozprávanie je svižné, vtipné a zaujímavé. Za každou jeho vecou sa skrýva zaujímavý príbeh. Ja som sa nevedela od knihy odtrhnúť. Každý príbeh má tak 10-15 strán, takže si myslím, že sa ti bude čítať veľmi dobre.

Výrazy ako pajcka, vekslák, sovietské, marxisticko-leninské učenie, disident a mnohé iné sú v tejto knihe bežné. Jednoducho ťa prenesú do dôb nedávno minulých. Niekedy som pri čítaní smiala, inokedy usmievala, ale vždy som sa divila, čo všetko autor prežil. Ja som tie doby „nedávno minulé“ na vlastnej koži nezažila, takže ich poznám len z rozprávania.

"Zatvoril som kufor. Vo vnútri sa kotúľali a klopkali iba naftalínové guľôčky. Všetky moje veci ležali na kuchynskom stole ako jedna pekná pestrá kôpka. To bolo všetko, čo som si za tridsaťšesť rokov života nahonobil. Za celý život v mojej vlasti. Pomyslel som si: to predsa nemôže byť všetko. A sám som si aj odpovedal: ale áno, môže. A zrazu ma, ako sa hovorí, zaplavili spomienky."
Sergej Dovlatov
Autor

Tak aby som to zhrnula, kniha je úžasným rozprávaním autora o jeho živote v sovietskom Rusku.
Kniha ulahodí každému zvedavcovi túžiacemu po tom, nazrieť do zákulisia fungovania socializmu. Vďaka prežitým príbehom autora sa pozrieš do zákulisia nelegálnej činnosti, povinnej vojenskej služby či novinárskej práce. Pre tých, ktorí socializmus zažili, bude táto kniha milým a vtipným pripomenutím. Pre tých, ktorý socializmus nezažili (tak ako ja), bude táto kniha pripomienkou odvrátenej strany socializmu. Aj napriek vtipnej forme a jedinečnému štýlu rozprávania príbehov, netreba zabudnúť, že socializmus nie je cesta a nikto z nás ho už nechce zažiť.

Knihe dávam 5/5
5/5

Rada by som si od autora prečítala aj niečo ďalšie. Páči sa mi, ako píše.
Ďakujem @vydavatelstvo_absynt za recenzný výtlačok.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *