Zdravie a životný štýl

Slow Fashion

Už vieš, že ja hľadám spôsoby ako dávať veciam druhú šancu a ako nakupovať nové oblečenie čo najmenej. Preto keď mi Alferia ponúklo, že si môžem od nich vybrať knihy na spracovanie môjho odporučenia, voľba padla na aj na túto knihu.


Po jej otvorení som začala čítať príbeh jej autorky. A teda poviem ti, nie raz som si pomyslela, že je presne ako ja. Každý to pozná: plná skriňa vecí a nevieš čo na seba. Pretože máš krásnu sukňu, ale nemáš k nej vhodnú blúzku, či topánky. O kvalite materiálov, spracovania a tiež o kope peňazí v „handrách“ tu nebudem rozprávať.


Autorka má pravdu. Odevný priemysel pracoval roky, pracoval naozaj tvrdo a úspešne, aby ľudia zmenili svoje myslenie… Kabát z minuloročnej sezóny ti síce pristane, ale jeho vzor už nie je moderný. Blúzka, ktorú máš je krásna, ale jej vzor alebo farba už nie je trendy.


Popravde pred pár rokmi som aj patrila k ľuďom, ktorí sa nezamýšlali čo je za mojím novým tričkom z H&M za 2€? Teraz to viem… Je tam kopa pracovníkov v nejakej rozvojovej krajine, s ktorými zle zaobchádzajú (napríklad nevyhovujúce pracovné podmienky, maximálne nízka mzda). A čo potom keď sa ti po štvrtom praní rozpadne? 


Nie je jednoduché dostať sa zo začarovaného kruhu rýchlej módy, nátlak reklamy, internetu, časopisov či blogerov je naozaj veľký. Musíš si uvedomiť, že vo fashion biznise je veľa peňazí a niekoho investícia predsa nemôže vyjsť nazmar… A teda tento nátlak, na to, aby si si kúpil/a novú vec nebude menší.
Uvediem jednu citáciu z knihy, ktorá ma veľmi oslovila: „Slow fashion môže podporiť pozitívne zmeny v textilom priemysle. Aj keď nevyrieši všetky problémy, je určite lepším riešením ako nepremyslené zahlcovanie Zeme hromadou textilného odpadu alebo hromadný nákup odevov vyrobených v podmienkach, nerešpektujúcich ľudskú dôstojnosť.“

Nie som módny bloger, ale takto vyzerá moja obľúbená jesenná kombinácia.

Predstav si, že stojíš pred tvojou skriňou kde máš všetko svoje oblečenie. Vidíš tam krásne veci, ktoré ti sedia ako uliate, v ktorých sa dobre cítiš. Nikde nemáš odtrhnuté gombíky, pokazený zips ani pokrčené oblečenie. Každý kúsok oblečenia je tvoj obľúbený, takmer všetko vieš vzájomne kombinovať, všetky veci odrážajú tvoj štýl a pristane ti to v nich. Zo skrine si vyberieš nejakú kombináciu tvojho pekného oblečenia, zavrieš skriňu a ideš do školy či práce. Žiadne vyťahovanie kopy oblečenia, hľadanie správnych kombinácii, skúšanie rôznych variant pred zrkadlom…

Čo je teda „Slow fashion“ alebo po našom „Pomalá móda“? Podľa mňa jednoduché. Máš v šatníku veci, ktoré miluješ, sedia ti a podčiarkujú tvoju osobnosť a sebavedomie. Nepodliehaš spontánnym rozmarom s myšlienkou, že ti urobia lepšiu náladu alebo marketingu, že vďaka nejakému kúsku oblečenia budeš mať vyššie sebavedomie. Keď si kúpiš novú vec, vieš, že sa k tebe a k tvojmu šatníku hodí, pri jej výbere dbáš na jej kvalitu a vieš že si ju oblečieš minimálne 30x.

Čo všetko v knihe nájdeš? Začneš príbehom autorky a dozvieš sa jej skúsenosti s „fast fashion“, o jej blogovaní na tému móda a o jej precitnutí do krutej reality, kedy stála pred šatníkom preplneným vecami a nemala si čo obliecť. Ale nie len tak ako to občas cíti každý, ale reálne sa jej veci k sebe nehodili, neboli pohodlné ani kvalitné. Dozvieš sa čo je „slow fashion“, aký je v skutočnosti módny biznis, najčastejšie ospravedlňovanie častých nákupov, ako si upratať skriňu, nájsť vlastný štýl, dozvieš sa aj niečo o látkach a materiáloch či ako nakupovať v secondhadoch.


Aby si mohol/a naplno využiť mechanizmus „slow fashion“ veľmi sa ti zíde jedna veľmi dôležitá vec – sebavedomie.
„Odevný pôst“, ako to autorka nazvala, nie je krátkodobá záležitosť. Je to úplne nový začiatok nového spôsobu uvažovania a obliekania. Je to krásny začiatok nového života plného sebavedomia, sebalásky a kvalitného oblečenia. Tak čo, ideš do toho?

„Slow fashion“ je podľa mňa móda, ktorú budúcnosť potrebuje.

Moje hodnotenie: 5/5

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *