Zdravie a životný štýl

Niečo so sebou rob, inak si kopeš hrob.

Od Vydavateľstva NOXI som dostala možnosť vybrať si knihy na prečítanie a spracovanie môjho odporučenia. Táto kniha bol pre mňa úplne logický krok, keďže moje zdravie nie je už nejakú dobu v dobrej kondícii. To je síce pekne povedané, ale tento článok nie je o mojom zdravý, ale o tejto naozaj zaujímavej knihe. Jednoducho povedané, chcela som vedieť, čo autor myslí pod slovom „NIEČO“.


Na začiatku si prečítaš veľmi v krátkosti príbeh autora a jeho mami. Dozvieš sa dôvod prečo túto knihu napísal. Jeho účelom bolo napísať jednoduchý návod na udržanie vitality a dobrej zdravotnej kondície. V jednotlivých kapitolách nájdeš praktické postupy, ktoré ti umožnia udržať telo aj myseľ v dobrej forme. Určite sa tam dozvieš ako sa starať aj o svoje psychické zdravie, čo v dnešnej uponáhľanej dobe nie je vôbec na škodu. 


Autor hovorí, že knihu môžeme vnímať ako nejakú príručku na vytvorenie dobrých návykov, ktoré nám pomôžu zlepšiť zdravie, udržať svoje zdravie v kondícii a vedome starnúť. Úplne sa s ním stotožňujem.
Faktom je, že so zvyšujúcim vekom prichádzajú ochorenia. Každý z nás to pozná, buď na sebe, na rodičoch, starých rodičoch alebo iných ľuďoch z okolia. Toto je jednoducho fakt, ale môžeš tieto ochorenia oddialiť alebo do istej miery aj zvrátiť, ak na sebe začneš pracovať už teraz… Preto je aj názov knihy „Niečo so sebou rob“. V knihe dostaneš množstvo návodov na „NIEČO“ a je len na tebe, ktoré si vyberieš a zaradíš do svojho života.


Úplne najviac sa mi páči, že autor hneď na začiatku upozornil, že má človek najskôr poznať samého seba a až potom si má vybrať nejaký z jeho návrhov alebo postupov. Veď načo si máš určiť nejaký druh životného štýlu, keď ho nebudeš dodržiavať. Jednoducho si máš vybrať niečo čo tvoj aktuálny život doplní, čo splynie s tvojím životným štýlom. Zmeny, ktoré urobíš ti musia byť čo najviac prirodzené. Takže aj ty sa riaď heslom: „Nič nelám cez koleno.“.


Autor ťa hneď na začiatku knihy posiela na lekársku prehliadku. Úplne sa s ním zhodujem. Poznať svoje zdravie a adekvátne k svoju zdraviu sa oň starať, je úplný základ. Pri čítaní tejto knihy sa na seba pozri kriticky a nič si neprikrášľuj. Nikdy nie je neskoro NIEČO so sebou začať robiť. Niečo je vždy lepšie ako nič.

Na knihe sa mi rozhodne najviac páči, že autor si svoje tvrdenia a odporučenia „nevycucal“ niekde z malíčka. Všetky svoje tvrdenia podložil dátami a výskumami. Dozvieš sa odôvodnenia úplne základných vecí, ktoré každý pozná. Kadý vie, že sa má hýbať, spať či zdravo jesť… ale skutočne, koľko ľudí pozná dôsledky, keď to nebude robiť? V tejto knihe sa dozvieš presné dôsledky svojho „flákania“ a je možné, že ťa niektoré fakty vydesia, tak ako mňa. Okrem týchto základných tém v knihe nájdeš aj témy ako spánok, vedomá starostlivosť o telo, starostlivosť o svoju psychiku, o svoj mozog, motoriku alebo aké majú vlyv zvieratá na tvoje zdravie. 


Kto by si mal knihu prečítať?

Podľa mňa úplne každý. Každý z nás má len jedno jediné zdravie. Pokazené zdravie si nevieš vymeniť ako starý telefón za nový. Keď si raz zdravie pokazíš, napraviť ho je už nemožné. Z tohto dôvodu je potrebné sa oň starať, najlepšie už od včera… Takže každý bez ohľadu na vek, pohlavie alebo akturálny zdravotný stav, by si mal túto knihu zaobstarať, prečítať a praktizovať. Po prečítaní knihy so sebou začneš NIEČO robiť a to niečo si z knihy vyberieš tak, aby to zapadlo do tvojho života.


Moje hodnotenie: 4,5/5

Autor sa mohol venovať podrobnejšie niektorým témam. Avšak tému, ktorá ťa zaujme si vieš ľahko dohľadať v ďalšej knihe alebo na internete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *