Zdravie a životný štýl

Nad vecou

Táto kniha sa mi dostala do rúk vďaka majiteľovi internetového kníhkupectva Motivačná literatúra. Kniha „Nad vecou – ako si upratať doma, v mysli a aj v duši“ bola pre mňa príjemným zážitkom.

 

Táto kniha, tak ako aj autorka hovorí, nie je príručka, ktorá dáva návod, ako odbremeniť vás dom, myseľ a dušu. Neposkytuje zoznamy úloh ani presné návody čo robiť. Kniha obsahuje praktické rady a nápady, ako upratať chaos a vytvoriť pokojné zóny vo vašom živote a domove.

 

Počas čítania tejto knihy zistíš, že byť „Nad vecou“ nie je len o vyhodení vecí, ktoré už nechceš. Je to viac ako zvládnuť upratať papiere alebo nejakú miestnosť. Byť nad vecou znamená oveľa viac. Znamená to zmeniť spôsob, akým sa pozeráš na svoj domov a veci, ktoré ťa obklopujú. Znamená to zmeniť spôsob, akým sa pozeráš na tvoj program a veci, ktorými žiješ. Znamená to zmeniť spôsob, akým sa pozeráš na tvoje vzťahy a veci, z ktorých sú vytvorené. Znamená to účelne pristupovať ku všetkým „veciam“, ktoré k sebe púšťaš. Po prečítaní knihy pochopíš, že si musíš dobre vybrať všetko, čo k sebe púšťaš. Inak ťa tie „veci“ pohltia zažíva.

 

Dovolím si krátku citáciu z knihy, ktorá ma naozaj zaujala a vďaka, ktorej som pochopila – aké je to mať v živote chaos:

„Často nás zahlcuje aj duševný a duchovný neporiadok. Naše harmonogramy sa plnia, kopa sa hory papierov, priestor potrebný na nadýchnutie akoby neexistoval. Pritvrdo pracujeme všemožným spôsobom a s večným odhodlaním, nádejou či túžbou, že to bude stačiť  každý štvorcový milimeter je plný, ale čoho? Kedy bude dosť znamenať dosť? Prečo nemáme miesto na veci, na ktorých naozaj záleží?

 

Jedna časť tejto knihy je venovaná duši a osobitne priateľstvám a vzťahom. Mňa osobne to veľmi prekvapito. Skutočne som nečaka, že v tejto knihe nájdem podstatnú časť o vzťahoch. O tom, čo je podstatou vzťahov, ako by mali vyzerať a ak tak nevyzerajú, mali by sme ich ukončiť. Áno, aj to je súčasťou poriadku v našich životoch. Či chceme alebo nie – človek je tvor spoločenský a vzťahy sú súčasťou našich životov. „Skutočné vzťahy nie sú založené na tom, čo môžeme získať, ale na tom, čo môžeme dať.“ Skutočné vzťahy sú zložité a zamotané, niekedy aj nepríjemné. Vždy si vyžadujú úsilie, nesebeckosť a vytrvalosť. Ako vniesť poriadok do svojich vzťahov, ako eliminovať tie toxické a odstrániť zo života sebeckých ľudí – aj to najdeš v tejto knihe. 

 

Pre koho je táto kniha?

Osobne si myslím, že si by ju mal prečítať každý. Každého občas trápi nejaká forma neporiadku. Neznamená to, že sa až po kolená doma brodíš v neporiadku. 😁 Možno máš doma veci, ktorých sa z nejakého dôvodu nevieš vzdať aj keď ti neprinášajú radosť. Možno máš až príliš veľa starostí a nevieš si rady. Možno máš až príliš veľa práce a nemáš čas na svoju rodinu alebo koníčky. Možno nevieš upokojiť seba alebo svoju myseľ, aby si bol/a schoný/á oddychovať. Ak chceš postupne, po malých krokoch (pretože to inak nejde) zmeniť svoj život k lepšiemu a dostať svoj život „do pohody“, zaobstaraj si túto knihu a začni praktizovať to, čo si tam prečítaš. Určite ťa nesklame.

Moje hodnotenie je 5/5
5/5

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *