Zdravie a životný štýl

Hormonálna joga

Kto ma pozná vie, že ja jogu milujem. Dostala som sa k tomuto druhu cvičenia už pred rokmi a riešila som si ním problém s chrbtom. Krivá chrbtica, sedavé zamestnanie a nosenie vysokých podpätkov mi nepomáhali. Mávala som veľké bolesti. Vďaka joge som sa týchto problémov zbavila, samozrejme aj zmenou životného štýlu, ale joga bola pre mňa ten „odrazový mostík“. Joga však nie je len cvičenie na boľavý chrbát alebo inú ubolenú časť tela.🙏🏻

Aj z tohto dôvodu som si zobrala od Vydavateľstva Motýľ recenzný výtlačok knihy „Hormonálna joga“. Autorka ťa privíta slovami: „Túto knihu venujem všetkým ženám, ktoré sa vydali na cestu sebapoznania.“ A hovorí pravdu, kniha obsahuje mnoho informácií, ktoré by mala o sebe a svojom tele vedieť každá žena.

Kniha obsahuje mnoho informácií. Naozaj zachádza do detailov rôznych ženských problémov a trápení. Dozvieš sa, ako to v ženskom tele vlastne funguje, čo všetko ovplyvňujú rôzne hormóny, akými problémami môže žena trpieť. Páči sa mi, že autorka na mnohých miestach upozorňuje čitateľky, že sa pri jednotlivých problémoch majú poradiť s lekárom a certifikovaným lektorom jogy (najlepšie tej hormonálnej).🙏🏻 

Nikdy by človek nemal zabudnúť, že aj zdravý človek si môže nesprávnym cvičením viac ublížiť, ako pomôcť.

Čo všetko v knihe nájdeš?
Autorka sa ti na začiatku predstaví, opise ti jej cestu k joge a predstaví ti aj, čo je hormonálna jogová terapia. Kniha ťa prevedie ženskými hormónmi a ženským cyklom. Kniha sa rozsiahlo venuje rôznym problémom a ochoreniam. Napríklad PMS, endometrióza, myómy, akné, problémy so štítnou žľazou, menopauza či problémy s otehotnením. Aj k týmto témam a problémom autorka rozpráva aj svoj príbeh alebo príbehy niektorých žien, ktoré prešli jej kurzom hormonálnej jogy.

Ďalšou časťou knihy sú praktické techniky a niekoľko cvičení. A túto časť považujem za veľkú slabinu knihy. Osobne som čakala rozsiahlejší opis techník a cvičení.

Pre koho je táto kniha vhodná?
Stretávam sa s tým, že ženy o svojom tele a svojich potrebách vedieť žalostne málo. Táto kniha by mohla byť celkom fajn začiatkom pri samospoznávaní.
Pri čítaní si však musíš uvedomiť, že ak niečo pomohlo autorske alebo jej žiačke, nemusí to pomôcť aj tebe. Túto knihu ber, ako sprievodcu a vyber si z nej to, čo pre seba potrebuješ. Testuj, skúšaj, spoznávaj.🙏🏻

Môj tip: Nemyslím si, že je len pre ženy. Pokojne by som túto knihu dala do ruky partnerovi, aby zistil a možno sa o trochu lepšie vycítil do ženskej kože. Minimálne ako taký ľahký náhľad by táto kniha mohla poslúžiť viac, ako dobre. 

Vďaka jej prvej časti by muž mohol lepšie porozumieť tomu, čo sa odohráva v tele ženy počas cyklu a aké rôzne problémy môže žena prežívať.

Moje hodnotenie je 3/5
3/5

Kniha je rozhodne určená pre začiatočníka spoznávania ženského tela. Začiatočníkovi v joge bude táto kniha nedostatočná. Autorka tvrdí, že vďaka tejto knihe žena spozná viac samú seba. S týmto tvrdením súhlasím len čiastočne. Táto kniha je ľahký nadpriemer. Viem si predstaviť pokračovanie knihy založené na praktickej stránke hormonálnej jogy.

Ak ťa zaujíma, čím žijem a čo čítam, sleduj ma na mojich sociálnych sieťach 👇

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *