Zdravie a životný štýl

Herbár

Pamätáte si na časy, keď sme si na základnej a strednej škole pripravovali herbár? Keď mi prišla táto kniha od vydavateľstva Noxi, za čo im veľmi ďakujem, tak som sa preniesla do tohto času.
Ja som sa do tejto knižky zamilovala. Doslova. Úžasné doplnila moju zbierku predchádzajúcich kníh od autorky Miriam Latečková.


Na začiatok ti musím napísať, aké úžasné poďakovanie napísala autorka na začiatok tejto knihy. Poďakovanie, ktoré vystihuje aj mňa a presne to, čo cítim.

„Poďakovanie

Bylinkám za to, že nás tisícročia trpezlivo liečia.

Kvetom, že nám spríjemňujú dni svojou krásou a vôňou.

Listom, ktoré nám vyfarbujú jeseň.

Poslom jari aj zimným divým kríkom.

Burinkám, ktoré nám ukazujú svoju neoblomnú silu.

Každej lúke, lesu, priekope, čistinke aj špáre medzi dlažobnými kockami, že vytvárajú priestor pre túto krásu.“ 

Autorka urobila túto knihu tak, aby si mohol založiť herbár ktokoľvek.

Cez 50 strán je venovaných práci s herbárom.

 

Na začiatok si prečítaš aj niečo z histórie herbára a jeho tvorby, čo je veľmi zaujímavé. 

 

Vedel/a si, že najstarší zachovaný herbár na našom území je herbár bylinkara Cypriána z roku 1762, ktorý zmapoval 272 rastlín rastúcich v Pieninách a opísal ich v štyroch jazykoch.

Úžasné.😍

Naučíš sa, ako pracovať s herbárom. Z knihy sa dozvieš, kedy založiť herbár, aké rastliny sú vhodné, ako zbierať a lisovať rastliny. Podľa mňa je táto časť knihy veľmi dôležitá. Pretože vedieť teoretické informácie o práci s herbárom a rastlinami je rovnako dôležité, ako samotné zbieranie byliniek a ich spracovávanie.
 
Nájdeš tu priestor na 20 základných byliniek. Samozrejme na konci knihy nájdeš priestor aj na 10 tvojich vlastných byliniek.
Každej bylinke sú venované 4 strany. Na jednej vždy nájdeš jej veľké vyobrazenie spolu s jej základným opisom a účinkami. Ku každej bylinke je jeden recept a jeden tip od autorky. Samozrejme máš jednu stranu na nalepenie tvojej bylinky. Páči sa mi, že autorka myslela aj na to, aby si si mal/a čím bylinku upevniť. Na konci knihy nájdeš nálepky na upevnenie všetkých tvojich rastliniek.
 
Vydavateľstvo a autorka mysleli na to, že keď si do herbára dáš svoje rastliny, tak sa objem knihy zvýši a tomu prispôsobili aj väzbu knihy. Knihu zdobí zelená stužka, ktorá celú knihu pekne upevní a bezpečne uzavrie.

Táto kniha je úžasný doplnok k predchádzajúcim knihám autorky „Bylinky z babičkinej záhrady“ a „Bylinkár“. Určite bude veľmi dobrým darčekom pre kohokoľvek, kto miluje prírodu, kvety a bylinky.

Moje hodnotenie 5/5
5/5

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *