Zdravie a životný štýl

Gastrok

Priatelia, dnes vám niečo málo poviem o kuchárke GASTROK z Česka, ktorá sa mi dostadala do rúk. Ďakujem autorke Ivane Růžičkovej za zaslanie je diela. Takže, ak máš rád/rada kuchárky, rád/rada varíš a pečieš alebo sa obzeráš po vhodnom darčeku pre niekoho blízkeho, čítaj ďalej.

 

Ešte skôr ako začnem ti musím povedať, že rada varím a pečiem. Som najšťastnejšia, keď môžem variť a piecť tradičné recepty z lokálnych a sezónnych ingrediencií, ktoré odtrhnem v záhrade alebo si kúpim na trhu.

 

Začnem s mojím opisom asi od začiatku.😁 Keď som si knižku vybalila všimla som si niekoľko zásadných vecí. Obal knihy je z veľmi zaujímavého materiálu. Červená časť je látkový poťah a tá hnedá časť je zo špeciálneho papiera. Autorka mi povedala, že vzhľad prednej strany jej navrhol manžel. Obrázky a názov knihy je vytvorený špeciálnou metódou razenia a materál, z ktorého je obal knihy vyrobený je taktiež špeciálny. Keď budeš túto kuchárku často používať, chytí takú prirodzenú patinu a bude vyzerať ako starý zošiť receptov po babičke.

 

A ešte pár slov k formálnej stránke knihy…

Kniha má šitú väzku, takže žiadna druhotriedna lepenka. Listy majú prírodnú farbu, vyzerá to ako recyklovaný papier. Papier je dosť hrubý a pevný. Je veľmi fajn, že si autorka dala záležať aj na kvalite použitých materiálov.

Prečo to píšem? Pretože pri kuchárke je predpoklad, že ju budeš používať často a bolo by naozaj vhodné, aby ti vydržala dlho. S čistým svedomím môžem povedať, že táto kuchárka ti vďaka svojmu kvalitnému prevedeniu bude slúžiť roky.

 

Ešte, aby som nezabudla dôležitú informáciu. Autorka je Češka a teda aj kniha je písaná v českom jazyku. Mne osobne to nevadí, češtine rozumiem rovnako dobre ako slovenčine.

 

 

Autorka mi prezradila aj ďalšiu vec. Všetky recepty ukryté v knihe sú jej vlastné. Všetky si sama uvarila, nafotila a s rodinkou zjedla. Vieš si predstaviť, aká to musela byť fuška?

 

Okrem toho si knihu dala tlačiť sama, mimo vydavateľstva. Takže môžem povedať, že kniha je od začiatku až do konca je dielom pani Růžičkovej.

 

Keď si knihu kúpiš, čo v nej nájdeš?

Samozrejme veľkú kopu receptov, veď je to kuchárka. Ale otázka znie, akých receptov…

Recepty sú rozdelené na ročné obdobia a využívajú sezónne suroviny. Pre mňa je to úplná dokonalosť a takéto rozdelenie receptov je naozaj veľmi prehľadné.💜 V kuchárke nájdeš aj prehľadný obsah, kde sú recepty zoradené podľa jedál, ako napríklad polienky, mäso, pečivo a tak ďalej.

 

Ja som už z kuchárky uvarila dva recepty a určite nekončím. Keď som si v receptoch listovala, nenašla som ani jeden, ktorý by som nevedela uvariť alebo by som nevedela jednoducho zohnať suroviny v obchode.

Kniha je poskladaná tak, ako by som listovala v kuchárke mojej starej mamy. Samozrejme nájdeš v nej aj rôzne modernejšie variácie starých klasických receptov. Páči sa mi, že sa autorka drží dosť jednoduchých postupov a nič mi neprišlo prehnane komplikované.

 

Je vidno, že autorka dala kus seba do napísania tejto knihy. Nenájdeš v nej len obyčajné suché recepty na štýl – vymenovanie surovín a postup v bodoch. Ku každému receptu autorka napísala doslova príbeh. Čím je použitá surovina v recepte zaujímavá, kedy ten konkrétny recept pripravuje, od koho pôvodne recept dostala a tak ďalej.

 

Okrem kvality vonkajšieho spracovania knihy a perfektných receptov, kniha skrýva aj iné zaujímavé veci. Podľa mňa úžasná vychytávka je štipec. Autorka sa veľmi zamyslela a je vidno, že chce svojim zákazníkom prácu s jej kuchárkou uľahčiť.

Napríklad ja nevlastním žiadny špeciálny držiak na kuchárku a takmer vždy sa mi po nalistovaní konkrétneho receptu kuchárka zatvara. Čo znamená, že si ju musím niečim zaťažiť… Určite s týmto problémom nebojujem sama.

Keď si nájdeš recept v kuchárke Gastrok, z ktorého chceš variť, prichytíš si strany štipcom. Pekný drevenný štipec ti samozrejme príde spolu s kuchárkou. Už žiadne zatváranie knihy počas varenia! Obyčajný štipec vyriečil večný problém…

 

Takže, pre koho je táto kniha?

Napíšem to jednoducho – podľa mňa PRE KAŽDÉHO. Je jedno či si muž alebo žena. Určite ju využije skúsený kuchár/ka. Rovnako ju využije aj kuchársky začiatočník. Táto kniha bude dokonalým darčekom na narodeniny, meniny, Vianoce pre niekoho na kom ti záleží. Pri varení receptov z nej si užiješ zábavu so sezónnymi surovinami, po dovarení si vychutnáš perfetkné chute lokálnej kuchyne a kniha ti bude slúžiť naozaj dlhé roky.

 

Viem si predstaviť, že by som kuchárku GASTROK dostala pred rokmi, keď som sa učila variť a som z nej nadšená aj teraz, keď už variť viem. Určite sa stáva mojou stálicou a chystám sa uvariť každý jeden recept, ktorý ukrýva.

Milujem, keď je na výslednom produkte vidno, že ho človek vytváral s láskou. A takýmto produktom je aj táto kuchárka.

Moje hodnotenie je 5/5
5/5

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *