
Veľké myšlienky
Kde mám začať? Toto bola otázka, keď som tieto knihy „preštudovala“.😁
Po tejto sérii encyklopédií som pokukovala už nejeden piatok. Ja mám rada informácie a zaujímavosti. Rada zisťujem, ako svet okolo mňa funguje a aj, ako fungoval v minulosti. Čím viac toho viem, tým viac som fascinovaná a chcem vedieť ešte viac.
„Veľké myšlienky – Medicína“ a „Veľké myšlienky – Veda“ mi robili spoločnosť počas celého mája. A môžem ti povedať, že toto sú encyklopédie, ktoré by nemali chýbať v žiadnej knižnici – určite nie, ak máš doma deti či teenagerov.
Vydavateľstvo uvádza, že knihy sú vhodné pre deti od 15 rokov. Myslím, že už také 13 ročné deti zvládnu čítanie týchto kníh, samozrejme pri „odbornom“ vedení svojich rodičov.
Ďakujem vydavateľstvu Albatros Media za poskytnutie recenzných výtlačkov kníh. Ak ťa zaujíma, čo sa v nich nachádza, čítaj ďalej.👇


„Veľké myšlienky – Veda“ je kniha, ktorá je delená do kapitol chronologicky podľa období a do podkapitol podľa osobností (teda vedcov). Prejdeš začiatkami vedy, cez vedeckú revolúciu, 19. storočím pokroku až po súčasnosť. Nájdeš tu tých známych vedcov, o ktorých sa každý z nás učil už na základnej škole – ako Mendelejev, Newton, Röntgen, Einstein… Ale nájdeš tu aj menej známych vedcov, o ktorých si možno nepočul/a a ich poznatky boli pre vedu dôležité. Napríklad Benjamin Franklin vynašiel bleskozvod, to som vedela, ale nevedela som, že zmapoval smer Golfského prúdu. Inak je to ten istý Benjamin Franklin, ktorého poznáme aj z hodín dejepisu.
Veľmi sa mi páči, že pri každom vynáleze a súčasne aj osobnosti nájdeš, čo bolo predtým a čo bolo potom, ako bolo niečo vynájdené/ objavené/ objasnené. Je úžasné vidieť, ako jednotlivé objavy na seba nadväzovali, že vďaka poznatkom jedného vedca, dokázal ďalší urobiť pokrok. Taktiež v každej kapitole nájdeš aj malú poznámku „pozri aj“, kde sú odkazy na súvisiace objavy.


„Veľké myšlienky – Medicína“ je rozdelená do veľkých kapitol podľa historických období a podkapitoly tvoria jednotlivé medicínske postupy/praktiky/objavy – nieviem, ktoré slovo je to najsprávnejšie.😊 Na začiatku knihy prejdeš rôzne postupy, ktoré boli praktizované v rôznych častiach sveta. Napríklad Ajurvéda, grécka medicína, čínska medicína, púšťanie živou a podobne.
S touto knihou prejdeš jednotlivé postupy, ktoré sa dnes už nepoužívajú ale prejdeš aj postupy, ktoré sa používajú len v trochu inej (vylepšenej) forme. Je úžasné „cestovať v čase“ a zisťovať, ako ľudstvo postupne odhaľovalo fungovanie ľudského tela a objavovalo postupy, liečebné procesy aj lieky až do takej forky, v akej ich poznáme dnes.
Pre koho sú tieto knihy?
Z tychto kníh sa zaručene dozvieš, aký úžasný pokrok urobilo ľudstvo vo vede a medicíne.
Tak ako som to už napísala vyššie – tieto knihy budú super zábavka aj pre dospelých túžiacich po nových informáciách. Určite táto sériá encyklopédií bude super pre násťročných, kde si zopakujú učivo zo školy a naučia sa aj mnoho nového.
… alebo, čo tak trávenie spoločného času pri štúdiu takouto pomerne zábavnou formou? Myslím, že ani toto nie je zlý nápad.😄
Pri oboch knihách oceňujem mnoho fotiek, obrázkov a kvalitný papier. Možno sa to zdá, ako malichernosť, ale pri encyklopécii je to naozaj podstatné.
Myslím, že toto sú jedny z najlepších encyklopedických kníh, aké som kedy držala v rukách.
Teším sa aj na ďalšie časti z tejto série.
Ak ťa zaujíma, čím žijem a čo čítam, sleduj ma na mojich sociálnych sieťach


You May Also Like

Príbeh okvetného lístka
8. septembra 2021
Top knihy z kategórie psychológia
20. decembra 2022