Motivácia a sebarozvoj

Úžasný svet depresie

Po takmer roku od kúpi na @martinus_sk sa mi podarilo prečítať „Úžasný svet depresie“. Obsahuje niečo úplne iné, ako som očakávala… Čakala som knihu plnú informácií o depresii, možno nejaké odborné návody či rady, ako s depresiou bojovať alebo niečo tohto charakteru. Nuž, to je tak, keď kupujem knihu podľa názvu 🤦🏻‍♀️ a asi aj z tohto dôvodu ti o nej poviem viac, aby si nekúpil/a mačku vo vreci.👇🏻

Začnem tým, že autor je moderátor a má podcas s rovnakým názvom ako má kniha. V knihe nenájdeš odborné informácie (aspoň ich tam nie je toľko, ako som čakala). Nájdeš v nej jeho osobnú skúsenosť so životom s touto chorobou. (Áno, ujasnime si to hneď – depresia alebo iné psychické ochorenie je choroba ako akákoľvek iná fyzická choroba.) Autor o depresii rozpráva sarkasticky, občas aj s humorom, ale celkovo som mala dosť pochmúrny pocit pri čítaní.

Takže na jednej strane je úžasné, že choroba nazývaná depresia postupne prestáva byť tabu, že o nej ľudia rozprávajú, ale na druhej strane by túto knihu nemal do ruky brať človek, ktorý tou depresiou alebo úzkosťou aktuálne trpí. Samozrejme, ak trpíš depresiou či úzkosťou (a pevne verím, že sa liečiš) a chceš si porovnať zážitky, pocity či nájsť nádej u iného človeka trpiacou rovnakou chorobou, choď do tejto knihy. Naozaj som len chcela poukázať na fakt, že nejde o žiadnu odbornú psychologickú publikáciu.

Z môjho pohľadu je „Úžasný svet depresie“ dobrá kniha. Veľa som z nej navnímala. Samozrejme neberiem to tak, že každý človek s depresiou je rovnaký, ale vďaka autorovmu rozprávaniu som nazrela „za oponu“. Autor okrem svojho príbehu opisuje skúsenosti aj iných ľudí trpiacich depresiou. Verím, že aj ďaka tejto knihe budem o kúsok viac vedieť, čo ľuďom s depresiou ide hlavou, čomu by som sa ja sama mala vyvarovať a spoznala som, aký je svet ľudí s depresiou.

Moje hodnotenie je 3/5
3/5

Niekoľko strán by som vyhodila, aby kniha nebola až tak zdĺhavá a lepšie sa čítala.

Som rada, že duševné choroby sú ďalšia téma, ktorá postupne prestáva byť tabu.

Už si počul/a o tejto knihe?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *