Motivácia a sebarozvoj

Škola štastného života

Keď som v kníhkupectve zobrala knihu „Škola šťastného života“ do ruky, zaujal ma jej názov. Kto by predsa nechcel byť šťastný? V rýchlosti som prečítala prvé 3 strany a už som išla s knihou k pokladni. Vedela som, že sa v nej dozviem veľa užitočných informácií a nemýlila som sa.


Túto knihu som prečítala hneď ako som prišla domov a potom ešte niekoľkokrát…

Už ste určite počuli ako pri vás niekto povedal, že nie je šťastný. Ja osobne sa dosť často ľudí opýtam, čo by ich urobilo štanými. Smutné je, že mi málokto vedel odpovedať.


Čo je to vlastne šťastie? Táto naša doba kladie veľký dôraz na to, aby sme sa cítili dobre. Každý z nás stále hľadá nejaký impulz, aby sme sa cítili dobre a šťastne. Či je to sladkosť, zážitok alebo iný pôžitok, ktorý má jediný cieľ zvýšiť hladinu nášho dopamínu, aby sme sa cítili dobre a šťastne. Takmer všetko okolo nás je takto nastavené.


Jedlo či nápoje nám majú poskytnúť pôžitok. Filmy sú točené tak, aby sa rýchlo menil obraz a to stimulovalo naše zmysly. Sociálne siete nás zásobujú super fotkami. Príkladov by som mohla uviesť nespočetne veľa. Jednoducho povedané, všetko okolo nás je nastavené, tak aby nás to nútilo hnať sa za ďalšími novými vecami. Ženieme sa za počtom likov, vecami s lesklým povrchom alebo za čímkoľvek čo nám spôsobí pôžitok, čo zvýši produkciu kortizolu a adrenalínu v našom tele. Ženieme sa za vlastnou žiadostivosťou…

Veríte, že šťastie získate len vtedy, ak dáte do poriadku každú oblasť vášho života. Ja tu nemudrujem len tak, presne takáto som bola aj ja. To, ale nie je šťastie, je to novodobá forma otroctva… Ľudia tak nejako automaticky predpokladajú, že šťastie prichádza zvonku. Pravá príčina toho, či sa cítime šťastní alebo nešťastní tkvie v našich myšlienkach a reakciách.

„Šťastie je voľba a vyberáme si ho vtedy, keď preberáme kontrolu nad vlastnými myšlienkami.“


Pri nasledujúcom úrivku som naozaj vybuchla smiechom. Nachádza sa v časti knihou „Čo meditácia nie je“ kde autor vysvetľuje, že účelom meditácie nie je prestať na všetko myslieť. A ak ste si doteraz mysleli, že práve toto je účelom meditácie, bol to omyl. „Ak si naozaj myslíte, že meditácia sa má postarať o to, aby sme nemali nijaké myšlienky, stačí, keď sa vrhneme dole schodmi, udrieme si hlavu a stratíme vedomie!“

Ľudia v istom období, možno 20-30 rokov dozadu, začali meditáciu považovať za niečo veľmi trendy a super. Každý ju robil alebo stále robí, rozpráva o tom a prezentuje ju ako naozaj super vec. Len vo väčšine prípadov sú názory a praktizovanie meditácie chybné.

Ľudia začali meditáciu považovať za mentálnu verziu zadržania dychu. Ak sa pokúšajú vypnúť svoje myšlienky, nevedome si tým škodia. Myseľ slúži na to, aby sme ju používali. Človek predsa potrebuje myslieť a cítiť.


Takže cieľom meditácie NIE JE zbaviť sa myšlienok, ale upraviť svoj vzťah k nim.
Ak máte otázku či viete žiť v miery so svojimi myšlienkami a emóciami, odpoveď je ÁNO. Je to dokonca jediná cesta, ako nájsť svoje vlastné vnútorné šťastie, pretože iba vtedy prestaneme bojovať sami so sebou.


Upresním teda čo je to meditácia, aby ste mali aspoň z časti predstavu čo v tejto knihe nájdete. Predstavte si, že stojíte vedľa cesty, po ktorej uháňajú stovky áut. V tomto príklade je cesta myseľ, autá sú myšlienky a pocity. Ak sa pokúsite autá zastaviť, tak nastane hromadná kolízia. Namiesto zastavenia áut, môžete ostať tam, kde ste, takže mimo cesty a autá iba pozorovať. Niektoré z týchto áut sú taxíky. Ak zdvyhnete ruku, tak taxík zastane, vy nastúpite a necháte sa odviesť. Presne toto s myšlienkami a pocitmi zvyčajne robíte, nasadnete do nich ako do taxíka a necháte sa nimi odviesť na dlhú okružnú jazdu bez toho, aby ste tušili kam vás zavezú. A na konci jazdy zaplatíte!


Vďaka meditácií sa však môžete naučiť stáť bokom, zotrvať v jednom bode a jednoducho do toho taxíka „nenastúpiť“. Meditácia doslova znamná nechať myseľ s jej myšlienkami a emóciami len tak byť, robiť to splným uvedomením…


Aby som sa dostala aj k tomu čo všetko v knihe nájdeš. V prvom rade kopec zaujímavých informácií rozdelených do krátkych kapitol. Ako inak ked samotná kniha má niečo málo cez 200 strán 🙂

Autor je budhistický mních, ktorý prednáša a píše knihy o meditácií. Kapitoly sú prepletené s inštrukciami k meditácii. V krátkosti zistíš čo je a aj čo nie je meditácia. V tejto knihe dostaneš návod ako pracovať so svojou mysľou a tokom svojich myšlienok. Vďaka meditačným technikám, ktoré sú tu opísané, samozrejme aj vďaka tvojmu pravidelnému cvičeniu, dokážeš pochopiť aj zvládnuť svoje myšlienky a emócie.

Ja osobne som meditačné cvičenia popísané v tejto knihe začala praktizovať, ale efekt ešte posúdiť nemôžem. Všetko je proces a aj meditácia je určitá forma cvičenia, v ktorej sa človek postupne zdokonaľuje. Každý z nás od meditácie očakáva niečo iné, ale práca s tvojimi myšlienkami ti pomôže nedostávať sa do pasce vlastných myšlienok a emócií a tréningom si dokážes vybudovať odolnosť voči stresu.

Táto kniha je pre každého kto sa chce naučiť pracovať s myšlienkami, pracovať na vzťahoch, súcite či odpustení. Ľudia, ktorí už majú čo to o meditácii prečítané a naštudované, môžu mať túto knihu ako doplnok alebo ako odporučenie pre niekoho kto sa meditáciou ešte len začína zaoberať. Ak si nejaká stratená dušička, ktorá má pocit, že nech robí čokoľvek je stále nešťastná, kúp si túto knihu a možno pochopíš prečo máš tento pocit…


Moje hodnotenie je rozhodne 5/5 a stala sa súčasťou mojej knižnice.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *