Motivácia a sebarozvoj

Mysli ako Leonardo da Vinci

Keď som nadviazala spoluprácu s vydavateľstvom Motýľ, dostala som možnosť vybrať si akúkoľvek knihu. Vydavateľstvu ďakujem za prejavenú dôveru a možnosť spolupracovať s nimi. Viac o vydavateľstve Motýľ a ich knihách si môžeš prečítať nižšie.

Myslím, že osobnosť Leonardo Da Vinciho nie je potrebné obšírne predstavovať. Už na základnej škole sa vyučuje kúsok z jeho života a diela. Ak sa rozhodneš prečítať si túto knihu, budeš vidieť jeho jedinečnú osobnosť v úplne inom svetle. 
… a naviac, ak budeš praktizovať veci opísané v tejto knihe, dokážeš svoju jedinečnú osobnosť lepšie prejaviť a ďalej rozvíjať.
 
V knihe je ukázané, ako môžeš aplikovať genialitu Leonardo Da Vinciho do svojho života. Jeho originalita, kreatívne myslenie, vychutnávanie sveta a postoj k sebavyjadreniu ti určite obohatila život. Počas čítania knihy ti autor dá návody ako ako praktizovať techniky na zbystrenie zmyslov, na zosúladenie tela a mysle či na oslobodenie svojej jedinečnej inteligencie.
 
Vedeli ste, že slovo „curiosità“ znamená neukojiteľne zvedavý prístup k životu a neutíchajúca túžba učiť sa. Myslím, že toto je to správne slovo pre mňa. Roky som bojovala s tým, že ľudia nechápali moju túžbu vedieť veľa o veľa veciach. Odjakživa som sa veľa pýtala, veľa som písala, zaujímala som sa o svet okolo, chcela som vedieť, ako veci fungujú… Čo ti poviem, bola som za čudáčku. Tá detská zvedavosť, ktorú sme mali všetci vo mne nezabila ani škola, ktorá nás všetkých chcela naučiť, že odpovede sú dôležitejšie než otázky. Pretože škola nás nepomáha rozvíjať zvedavosť radosť z nejednoznačnosti. Namiesto toho nás odjakživa odmeňovali za to, že prídeme na „správnu odpoveď“ – na odpoveď, ktorú sme si niekde prečítali alebo ktorú nám povedal učiteľ. Takto väčšina ľudí potlačila svoju túžbu po zvedavosti a chceli vyhovieť štandardom a požiadavkam učiteľov.
…ale späť ku knihe.
 
Čo sa z nej môžeš naučiť?
Nájdeš v nej veľa rád o prístupe k životu. 
Dozvieš sa, že pýtať sa je správne. 
Učiť sa nové veci je správne.
Overovať svoje vedomosti cez skúsenosti a aj chyby je správne.
Naučíš sa poznávať svet cez zmysly.
Dozvieš sa ako nájsť rovnováhu medzi umením, logikou a predstavivosťou.
Ako urobiť silným aj tvoje telo, nie len myseľ. Pretože silná myseľ prebýva v silnom tele.
 
Vďaka tejto knihe sa máš možnosť naučiť niečo od najväčšieho umelca, aký kedy žil (a nie len podľa mňa). Leonardo da Vinci dokázal skĺbiť logiku a fantáziu, rozum a city. Dodnes je pre ľudí veľkou inšpiráciou, jeho myšlienky sú výzvou a aj zdrojom zmätku.
 
Dokonca kniha obsahuje jednu časť, viac ako 40 strán, ktoré sa zaoberajú kurzom kreslenia pre začiatočníkov. Myslím, že je to veľmi príjemný doplnok, ako sa dozvedieť a prípadne naučiť niečo viac. Ja osobne kreslenie milujem. Je veľmi upokojujúca činnosť, keď môžem zaznaciť na papier čo vidím, zhmotniť to. V našej rýchlej dobe je príjemné spomalenie s ceruzkou a papierom.
 
Pre koho je táto kniha?
Podľa mňa je kniha motivujúca nie len pre umelcov. Má si z nej čo zobrať aj bežný človek, pretože kreativitu, jednoduchosť, myslenie a poznávanie sveta nie je obmedzené vekom, pohlavím, profesiou ani ničím iným. Nie som si istá či sa stane s po prečítaní tejto knihy géniom, tak ako to sľubuje podtitul tejto knihy, ale určite budeš žiť ľahšie a lepšie, ak začneš praktizovať rady uvedené v knihe. 
Moje hodnotenie knihy je
4/5

Polovicu hviezdičky strácam za zlý podtitul knihy a za niekedy až príliš obšírne omáčky okolo podstaty – menej je niekedy viac. Druhú polovicu hviezdičky strhávam za prvú časť knihy. Tam by som si predstavovala viac opísaný život a dobu, v ktorej žil Leonadro da Vinci.

Inak je kniha a myšlienka knihy dokonalá. Kniha sa stala súčasťou mojej knižnice.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *