Motivácia a sebarozvoj

Atlas šťastia

Na túto knižku som dostala niekoľko odporučení a aj dotazov, či som ju čítala a čo na ňu hovorím. V tom čase prišla ponuka od vydavateľstva Albatros Media na spoluprácu. Moja voľba bola jasná, chcela som prečítať knihu „Atlas šťastia“ od Lindeni.


Keď mi knižka prišla, očarila ma svojou jednoduchosťou, krásnymi ilustráciami a samozrejme po začítaní aj obsahom. 
Ukrýva b sebe neuveriteľných 30 kapitol. V každej z nich nájdeš opísanú jednu krajinu. Keďže je knižka „atlasom šťastia“ v rámci každej kapitoly a každej krajiny nájdeš jednoduchého sprievodcu alebo to môžeme nazvať filozofiou k nájdeniu šťastia.

„Optimizmus je nerozvážny, ale nevyhnutný.“ – túto vetu nájdeš na jednej z prvých strán knihy. Podľa mňa veľmi výstižný…


Autorka konštatuje veľmi dôležitú vec, na ktorú by mal každý z nás myslieť: „Všetci môžeme byť šťastnejší a existuje nekonečné množstvo možností, ako to dosiahnuť.“
Teraz by som ti tu mohla rozsiahlo opisovať, čo všetko v knihe nájdeš. Zrejme by si moje odporučenie nedočítal/a dokonca 😁 Takže ti poviem, ktoré spôsoby šťastia oslovili mňa. Vybrala som len 3, alebo bolo to veľmi ťažké, pretože ich bolo omnoho viac.

 

Ako prvá to je Havaj a ich slovo „Aloha“. Úplne vystihuje moju filozofiu, ktorú prezentujem aj tu na blogu a aj na Instagrame. „Buďme k sebe milší a uvidíme, čo sa stane.“ Som zástanca toho, že ak budem milšia, svet bude krajším miestom. Nie len pre mňa, ale aj pre všetkých okolo mňa.

 

Ďalej ma veľmi zaujalo Čínske „Sing-fu“. Jeho významom je zjednodušene – stav šťastia, ale nie je to len jednoduché vyjadrenje šťastia. Nájdenie svojho zmyslu života, s ním aj svojho šťastia a uspokojenie sa s tým, čo máš. Znie to jednoducho, ale niekedy to až také jednoduché nie je.

 

A spomeniem ti ešte tretí spôsob šťastia. Tento pochádza z Holandska a je vyjadrený slovom „Gezellig“. Kľúčom k šťastiu podľa holanďanov je tolerancia, ale nie len tá. Možno ti niečo bude hovoriť dánske slovo „hyggie“. Holanďania tvrdia, že im túto filozofiu Dáni zobrali. 🙂 Aj to sa občas v dejinách stávalo… Zmyslom je útulnosť, jednoduchosť a pohoda.

Samozrejme toto a ešte omnoho viac nájdeš v knihe, keď si ju zaobstaráš.

 

Pre koho je táto kniha?

Autorka v knihe prináša 33 spôsobov alebo návodov, ako dosiahnuť šťastie. Pochádzajú z 30 rôznych krajín. Každý spôsob je jedinečný, niektoré sú podobné, rozdielne alebo si aj protirečia. Nedokážeš dosiahnuť šťastie s použitím všetkých návodov, pretože zrejme ani nie je možné použiť vo svojom živote všetky. Táto kniha ťa má inšpirovať. Má ti dobiť „baterky“ v čase, keď už možno nevládzeš hľadať svoje šťastie. Každý sme iný a pre každého sa v tejto knihe ukrýva návod, ktorý bude presne vhodný na konkrétnu situáciu či aktiálny stav. Autorka nekládla medze svojej kreativite a vytvorila nádhernú knihu, ktorá si určite nájde miesto nie len v tvojom srdci, ale aj v tvojej poličke.

 

Autorka mohla niektoré informácie rozvynúť viac a väčšina knihy je písaná veľmi malým písmom, čo mi dosť prekážalo. Inak knihe nemám čo viac vytnúť. Táto kniha sa zaradila medzi moje stálice a pridala som ju do zoznamu mojich obľúbených kníh roka 2021.

Moje hodnotenie je 4,5/5
4.5/5

2 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *