Fantasy, Sci-fi,  Romantika

Férska sága – trilógia

Predstav si svet, v ktorom nevie nikto klamať len ty a tvoja sestra. Predstav si svet víl, kde ty a tvoja sestra žijete ako ľudia. Úplne obyčajní ľudia bez špeciálnych schopností a ste inými stvoreniami tohto sveta podceňované. Áno, nevýhod je veľa, ale šikovná Jude našla výhody a zúročila ich. Chceš vedieť ako? Čítaj ďalej 👇

Už si asi pochopil/a, že hlavná hrdinka sa volá Jude a ona rozpráva celý tento príbeh.

 

Prvá časť – Krutý princ

Začneš hneď a zrazu. Autorka sa s tebou nehrá a rovno ťa hodí do deja. Spoznáš Jude a jej rodinu, zistíš čo všetko sa im stalo a prečo sa ocitli vo svete nazývanom Féria. Postupne spoznávaš aj mnoho postáv, ich charakter, svet víl a všetko potrebé.

Mne sa tento „vhod“ do rozbehnutého príbehu veľmi páčil. Podstatná časť knihy je dosť pomalá. Autorka si dáva záležať a postupne ti odhaľuje a objasňuje to, prečo sa niektoré veci dejú. Druhá časť knihy je dynamická a plná zvratov – tu sa už naozaj nebudeš nudiť.

Spoznáš napríklad Cardana. Je to jeden fér, princ a následník trónu, ktorého som neznášala (aj keď ho podľa recenzií väčšina ciťateľov milovala) a nakoniec sa ti z neho vykľuľ celkom fajn „človek“. V prvej časti knihy nevýrazný a úplne na facku rozmaznanec. V druhej časti knihy bol stále na facku, ale viac pochopíš,  prečo sa správa, tak ako sa správa.

 

A aby som nezabudla na hlavnú hrdinku. Jude sa učí všetkému čomu môže. Nie je veľmi prispôsobivá a robí si veci po svojom, ale nevlastný otec ju učí remeslu, ktoré sa jej v tomto svete určite zíde – remeslu boja. Čo sa ešte všetko naučí a ako výrazne zamieša karty toto obyčajné ľudské stvorenie pri veľkej hre a boji o trón, tak to ti neprezradím. To si budeš musieť prečítať.

Čo ti poviem. Autorka vie, ako ti namazať medové fúziky okolo pier – pekne ťa spracuje a ty budeš nedočkavý/á, ako to všetko skončí. 

Moje hodnotenie 3,5/5
3.5/5

Druhá časť – Skazený kráľ

…a super rozbehnutý príbeh pokračuje. Cardan sa stane Najvyšším kráľom. Jude získala moc a patrične ju využíva. Dostaneš sa tu do zákulisia politiky, intríg, napätia a aj lásky. Autorka ťa postupne vtiahne viac a viac do férskeho sveta. Chceš vedieť, ako to všetko bude pokračovať, čo sa pokazí a čo z plánov výjde. 

…a zas ten koniec. Odhalenie, láska, napätie a potom zrada. Chvíľu som bola naštvaná, ako sa nechala Jude okabátiť. To ma, ale prinútilo siahnuť hneď po ďalšej časti. Jednoducho som chcela vedieť, ako sa to všetko vyrieši. Teda, potrebovala som to vedieť.🙏

Moje hodnotenie 3,5/5
3.5/5

Tretia časť – Kráľovná ničoho

Tak túto časť som musela prečítať hneď po druhej časti. Potrebovala som vedieť, čo bude ďalej. Cardan je kráľ, Jude je v ľudskom svete. Zas sa rozbehnú hry. Niektoré zákulisné a iné z očí do očí. Je ťažké udržať si moc, keď v kráľovstve vládne chaos a kráľ sa premení na hada.

Napätie, láska, zrada, kladba a šťastný koniec. Celú dobu som dúfala, že to autorka nezaklincuje nejakým hlúpim koncom. A nestalo sa. Bol presne tak akurát. Ani zlý a ani príliš sladký. Všetko sa napravilo, vyjasnilo a bolo dobre. Som spokojná a aj ty bezpochyby budeš.

Moje hodnotenie 3,5/5
3.5/5

Páči sa mi štýl písania Holly Black a aj jej spracovanie tohto príbehu. Áno, môžem mať námietky k správaniu postáv, nespisovným výrazom, občasnému zbytočnému naťahovaniu príbehu, ale nevidím na to dôvod. Autorka píše fantasy príbehy určené pre mladšie ročniky (bookblogeri to volajú Young Adult literatúra) a fanúšikov tohto žánru. A aj ja, mám 27 rokov, som si čítanie tejto série veľmi užila, aj keď už nie som young.

 

Každá z častí odomňa dostala 3,5/5. Všetky časti boli rovnako dobré avšak čítala som už aj lepšie aj horšie fantasy príbehy. Túto sériu beriem, ako ľahký nadpriemer. Pohladí srdce nejednému čitateľovi.

 

Čítal/a si túto sériu alebo sa ešte len ideľ pustiť do prežitia férskeho dobrodružstva?

 

Viac o mojom svete, o tom čo čítam, čo píšem a čo prežívam nájdeš na mojom Instagrame. Neváhaj ma tam sledovať.👇

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *