Moje príbehy

O morálke

Viete, že málo píšem o zlých veciach, ale aj tie občas patria k životu. Teraz som nemohla inak. V čase keď som napísala tento text, mi bolo ťažšie na duši a musela som. Hlavou sa mi spustila záplava myšlienok a neviem čo s nimi, tak sa vypíšem. Tentoraz to nebude na papier. Tento raz to bude sem. Rozhodla som sa tento text zverejniť. Je to môj prvý krôčik. Možno prvý krôčik k niečomu väčšiemu. Budem vďačná, ak si prečítate príbeh a pomôžete ho šíriť ďalej.🙏


Hlavou mi ide otázka: Čo je to morálka a čo znamená žiť morálny život? Vieš, dnes a aj v pár iných dní v roku sa väčšina našej spoločnosti hrá na veriacich. Dokonca aj zaškrtli kolónku pri sčítaní obyvateľstva. Väčšina ľudí na mňa pozerá cez prsty, keď poviem, že nie som veriaca. Málokto tento fakt dokáže povedať narovinu. Viera, nech je to čokoľvek alebo boh v akejkoľvek podobe, ktorú ľudia uctievajú, na mňa pôsobí obmedzujúco. Uvediem niekoľko príkladov, aby ti bolo jasné, čo konkrétne myslím.


Vieš, ľudia robia pre vieru rôzne veci a ľudia aj napriek viere robia rôzne veci. 


Ja som sa vždy, a vždy sa aj budem, snažiť žiť morálne a čo najsprávnejšie ako viem. Dodržiavam stanovené pravidlá v spoločnosti, som čestná, úprimná, priama, snažím sa urobiť svet lepší – teda prispieť k tomu svojou malou troškou. Nie, nie je to výcuc z môjho životopisu. Takáto jednoducho som. Nemusím sa zaobaľovať do viery ani nemám potrebu patriť do nejakého spoločenstva cudzích ľudí, ktorí majú spoločné len vierovyznanie.


Neviem aký majú postoj k morálke veriaci ľudia… Neviem ako to má muž s každou nedeľou strávenou v kostole, ktorý znásilní dievča na chate. Neviem ako to má lekár s krížikom na krku, ktorý obťažuje svoju chorú pacientku. Neviem ako to má policajt s tetovaním náboženského motívu na predlaktí, ktorý sa opýta obťažovanej ženy pri podávaní trestného oznámenia: čo mala na sebe. Neviem ako to má veriaci otec, ktorý bije svoju dcéru pre iný názor. Neviem ako to majú veriaci s morálkou… Keď sa vyspovedajú, nič sa nestalo? Môžu si žiť, tak ako chcú bez zapájania zdravého rozumu, svedomia alebo aspoň základného dodržiavania spravidiel v spoločnosti? Alebo ako to je?


Nehádžem veriacich a ani mužov do jedného vreca. 

Nesúdim. 

Každý bez rozdielu má právo veriť čomu chce. 

Viera ani možnosť odpustenia nás však neospravedlňuje robiť zlé veci. Ani zďaleka som neopisala všetko, ale môj stav mi nedovoľuje napísať viac. 

Ja som asi príliš malá „vzorka“ na tomto svete, ale nebudem sa hrať na to, čo nie som. 

Takže chcem povedať svetu, že: „žiť život bez viery sa nerovná žiť nemorálne„. Pretože morálne hodnoty nie sú závislé na viere, farbe pleti, sexuálnej orientácii… 

Morálne hodnoty sú závislé na ľuďoch, na tom či sa rozhodnú správať sa dobre alebo zle – k sebe aj k iným.

6 komentárov

 • Miriam Hale

  Naozaj krásny a zmyselný článok Deni 🙂
  Rozpísala si sa k veci a má to veľkú hĺbku. Som rovnakého názoru, nemôžeme medzi veriacími a neveriacimi robiť rozdiel. Keď niekto neverí, alebo verí v niečo iné je to čísto jeho vec – jeho život. Prečo by nemali mať morálku. Stáva sa, a to som prišla s tým už do kontaktu, že sa niekedy neveriaci správa lepšie – príkladnejšie ako veriaci. Môžu byť ľudia, ktorí chodia do kostola a keď z neho vyjdu už kujú nejaké zlé veci.
  Nemôžeme odcudzovať nikoho. Pretože na tomto svete nie je nikto bez viny – nikto sa nenarodil dokonalý. Môžeme na sebe len pracovať – stať sa po častiach lepším človekom, ale dokonale príkladným nikdy nebudeme.
  Ja som veriaca, nehanbím sa za vieru a nikdy ani nebudem, chodievam do kostola, ale rovnako robím chyby, rovnako mám určité veci s ktorými nesúhlasím a rovnako veci, ktoré nikdy nehrotím lebo mám nato svoj názor.
  Pretože som len obyčajný človek ako ostatní na tejto planéte 🙂

  btw. veľmi sa mi páči tvoj blog! 🙂

  • Denny

   Ďakujem veľmi pekne 🙏 Ja osobne neodcudzujem nikoho a samozrejme ani ja nie som bez viny. Uznávam jeden postoj: „Ak nemôžem pomôcť, tak aspoň neuškodím. Ak nemôžem povedať nič pekné, ostanem ticho.“ Svet bude krajsím miestom keď sa všetci bezohľadu na vieru budeme snažiť byť dnes lepšími, ako sme boli včera. A nebudeme sa vyhovárať na ťo či veríme alebo nie. 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *