Krátke zamyslenia

Klíma ťa potrebuje

Priatelia,

tento článok vzniká dosť spontánne pod mojou lipou. Prednedávnom som dostala otázku: „Čo konkrétne robím ja pre klímu?“. Moja prvá odpoveď bola, že vlastne netuším. Netuším, čo jedna obyčajná žena z malého mesta s kopou problémov, o ktorých ani nehovorí, robí pre tento svet a klímu. A tak som sa dnes, pod mojou lipou s nádherným výhľadom, zamyslela…

 

Vy viete, že milujem prírodu. Z mojich príspevkov aj článkov je to asi každému tento fakt jasný. Už roky je mojou terapiou. Pomáha mi, keď mi je ťažko na duši a hladí moje zmysly. Jej vôňa, jej farby, tie zvuky…
Čo by som robila, keby ju nemám. To popravde netuším.
 
Každý už dobre vie, že sa na tejto našej Zemi otepľuje. Mimochodom na jedinej planéte, na ktorej žijeme, na ktorej (aspoň zatiaľ) žiť môžeme. Záplavy, požiare, tornáda, zemetrasenia, nedýchateľný vzduch… 
Úspešne si ničíme jedinú planétu, Našu planétu. 
Jediné miesto, ktoré my ľudia môžeme nazvývať domovom.
 
Takže, čo taká žena so svojím malým svetom, domom a psom môže urobiť pre klímu?
Nuž, v pravom rade sa snažím nevytvárať odpad. A ver mi nie je to až také zložité, ako to znie. Samozrejme, ten čo vytvorím triedim.
Potom sa snažím dávať veciam druhú šancu. Predsa to čo je poškodené alebo mi to prestane slúžiť z nejakého iného dôvodu, nemusí ísť hneď do koša.🙏 Keď je už raz niečo vyrobené, boli použité prírodné aj ľudské zdroje na výrobu, nemusí to skončiť v odpade po 1 roku nosenia či používania.
Vegetarián ani vegán zo mňa z veľmi veľa dôvodov nemôže byť, ale snažím sa zaobstarať si mäso a aj čokoľvek iné na jedenie z čo najviac lokálneho zdroja. Napríklad vajíčka mám od susedy, mlieko z lokálných „majetkov“, ovocie a zeleninu zo záhrady alebo z trhu. Robím všetko preto, aby jedlo a akékoľvek iné veci ku mne nestovali cez polovicu sveta. Aké je to jednoduché, stačí sa len občas zamyslieť a naplánovať si kde nakúpiš a čo uvaríš.
Postupne vymieňam domáce veci, ktoré každý z nás používa, za udržateľnejšie alternatívy.
Za normálnych okolností, keď môžem nejdem autom, ale idem vlakom.
Keď som na prechádzke v lese a vidím odpad, odnesiem ho (fakt prečo sa ten odpad na zemi nachádza teraz radšej nebudem rozoberať).
Na mojom malom kúsku zeme pri dome mi rastú stromy, lúčne kvety a nebudem mať „anglický trávnik“. Chcem nechať prírodu rásť, nech nerobí radosť len mne.
 
…a takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Nakoniec tá obyčajná žena z malého mesta urobila veľmi veľa malých zmien, ktoré ani nevníma, ale prispieva svojou malou troškou k niečomu väčšiemu. Keď každý prispeje svojou malou troškou, kto vie, čo by bolo potom… Naši rodičia, starí rodičia a kopa generácií pred nimi si žili akoby nič – všetko si uľahčovali bez toho, aby hľadeli na následky. My tie následky žijeme a ďalšia generácia po nás ich bude žiť tiež. To, aké tie následky budú zlé máme v rukách iba MY. Nebojím sa o planétu ani o prírodu, bojím sa o ľudstvo. 
 
Nehovorím ti, že sa máš ísť priviazať o strom, aby ho nevyrúbali alebo že máš predať auto a chodiť len pešo.🙏 Hovorím ti, že máš prispieť svojou malou troškou. Hovorím ti, že si máš rozmyslieť, čo si kupuješ, ako a kam cestuješ, koho svojim nákupom podporuješ…
Hovorím ti, že máš podpísať túto petíciu a ukázať tým zvoleným 150tim a 16tim, že klíma Teba aj ich potrebuje DNES.👇

A prečo som sa rozhodla pomôcť klíme a iniciatíve „Klíma ťa potrebuje“? Pretože chcem, aby sa aj generácie po mne mohli kochať rovnakou krásou, akú vidím ja. Krása je všade okolo nás a chcem, aby to tak ostalo.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *