Fantasy, Sci-fi

Príbeh služobníčky

Po dlhšej pauze ti idem odporučiť knihu „Príbeh služobníčky“ alebo v českom preklade „Příběh služebnice“. 📖👇🏻

Čítala som ju v slovenskom preklade a vypočula som si ju v českom. Toto je jedna z kníh, ktoré som čítala aj v originály (pred niekoľkými rokmi) a od @slovart_vyd som si ju vypýtala toto leto na recenziu práve kvôli interupčnej politike u nás aj vo svete. Práve preto o tejto knihe chcem rozprávať, pretože nie je len úžasne napísaná, ale aj ukazuje (snáď v prehnanom merítku), kam až by sme to mohli dopracovať. Preto moju recenziu a aj knihu čítaj veľmi pozorne. Ja nechcem žiť vo svete, ktorý autorka vo svojej knihe opisuje a myslím, že nikto v takom svete nechce žiť.🙏🏻

Autorka sa vo svojom sci-fi príbehu presúva do budúcnosti, do nového štátu Gileád, ktorý vznikol na území dnešného USA. Pôrodnosť klesla pod kritickú hranicu, životné prostredie je v biednom stave a spoločnosť sa rozpadala. Gileád vznikol ako jednoduché riešenie, zložitého problému. Služobníčky, plodné ženy bez majetku či práv, sa stali neoceniteľnou komoditou.

Príbehom ťa bude sprevádzať hlavná hrdinka, ktorá opisuje, čo sa jej deje, čo prežíva a zároveň si v rôznych momentoch monotónnych dní spomína na jej predchádzajúci „normálny“ život, na jej rodinu, prácu… Spomína si, ako sa svet zmenil a ako si mnohé náznaky zmien nevšimla. Často myslí na jej dcéru, ktorú jej vzali. Často myslí na manžela, ktorý je bohviekde. Často myslí, na účel jej života – byť ticho, slúžiť a rodiť deti.

"Žili sme obyčajne tak, že sme veci ignorovali. Ignorovanie nie je to isté ako nevedomosť, musíš na tom pracovať. Nič sa nezmení v okamihu: v postupne zohrievanom kúpeli by ste sa uvarili, prv než by ste si to všimli."
Margaret Atwood
Autorka
Kniha má u mňa 5/5
5/5

Audiokniha odomňa dostala rovnaké hodnotenie.
Ďakujem aj @onehotbook za možnosť vypočuť si knihu v audiopodobe.🎧 Odporúčam aj túto formu čítania. Počúvala sa veľmi pohodlne, opäť veľmi dobrá práca.🙏🏻
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem @slovart_vyd 📖

Podľa knižnej predlohy vznikol aj seriál s rovnakým názvom, ktorý si môžeš pozrieť na HBO Max.

Teším sa na čítanie aj počúvanie pokračovania s názvom „Svedectvá“.

Poznáš tento príbeh? Budem rada, ak mi tvoje dojmy napíšeš do komentára.✍🏻📚

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *