Fantasy, Sci-fi

Cval Kentaura

Dostala som možnosť od vydavateľstva Hydra prečítať si ďalší fantasy príbeh. Môj prvý príbeh z tohto vydavateľstva a aj od autorky Kataríny Soyka bola „Svedomie temnej časti“. Moje odporučenie na túto knihu nájdeš tu.👇

Dnes ti prinášam hallowinsky tip na veľmi dobrý fantasy príbeh „Cval kentaura“, ktorý som dostala na spracovanie recenzie.

 

Táto knižka má necelých 200 strán. Pre mňa je čítanie kníh takto malého rozsahu naozaj nezvyk. Aj napriek takémuto rozsahu je príbeh spracovaný veľmi dobre. Knihu som prečítala za jeden večer. Autorka vie, ako ťa má do príbehu vtiahnuť a ty jednoducho budeš chcieť vedieť, ako sa príbeh skončí. Či vyhrá dobro alebo zlo…

 

Páči sa mi, že ma autorka doslova hodila do príbehu a postupne odkrývala udalosti, ktoré sa diali pred ním a vysvetľovala čo sa dialo, deje a bude diať. Celý príbeh nám rozpráva Balka. Princezná, ktorá musí docestovať na dopredu dohodnuté manželstvo. Nuž, každý si vie predstaviť, že to nebola príjemná situácia… Príbeh dokumentuje jej dobrodružnú cestu za jej budúcim manželom.

 

Princezná Balka je človek. Prečo to píšem? Pretože toto je fantasy príbeh, ktorý je plný nadprirodzených postáv. Druhou hlavnou postavou je elfský princ Jugir a následník elfského trónu, ktorý dostane za úlohu dopraviť Balku k jej nastávajúcemu – k temnému elfovi. 

… a dobrodružstvo sa môže začať. 

 

Nemusím veľmi objasňovať, že Balke sa do tohto manželstva nechce. Cestou sa dozvedá, čo všetko jej príchod k budúcemu manželovi môže zmeniť, koľkým jej skutok môže pomocť. Balka a Jugir zažijú veľa dobrodružstiev. Hlavne preto, že nastávajúci manžel nechce, aby Balka dorazila na svadbu – chce ju zabiť. Počas náročnej cesty, plnej hrozieb, smrti, nevšedých priateľstiev, sa medzi Balkou a Jugirom vytvorí vzťah. Nebudem ti rozprávať, ako to všetko skončí, čo všetko sa udeje – to si budeš musieť prečítať sám/sama.

 

Škoda je, že príbeh skončil prirýchlo. Veľmi by som si priala ešte 5-10 strán na konci a trošku rozvinutejší koniec. Aj keď mám rada rýchle konce, tento bol na mňa až príliš rýchly.

 

Pre koho bude táto kniha?

Odporúčam ju každému fanúšikovi fantasy, ktorý má rád elfov, kentaurov, pavúkov, čarovný les a kopu iných čarovných postáv. Určite sa tomuto príbehu poteší aj fanúšik klasických románov (aj romantických aj dobrodružných) – celú dobu to medzi hlavnými postavami iskrilo a dobrodružných akcií tam bolo viac než dosť. Takéto dejové zvraty boli veľmi príjemné. Keď si túto knihu zaobstaráš, dostaneš pekne spracovaný príbeh a originálnym námetom a dejom. Toto je ďalšia kniha, ktorá ma utvrdila v tom, že na Slovensku sa vedia písať aj dobré fantasy príbehy.

Moje hodnotenie je 4/5
4/5

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *