Profesorova rovnica, Yoko Ogawa, Lindeni, 2023
Beletria

Profesorova rovnica

Profesor, ktorý po nehode stratil krátkodobú pamäť a jeho gazdiná. Každý deň začínajú nanovo. Gazdiná a jej syn si postupne vytvoria priateľský vzťah s profesorom a vedú s ním zaujímavé dialógy. Príbeh, ktorý ukrýva kniha „Profesorova rovnica“ je veľmi dobre napísaný, je z neho cítiť jemnosť, nežnosť, lásku (nie tu romantickú). Na druhej strane je z príbehu cítiť zvláštnosť medziľudských vzťahov aj melanchóliu či smútok. Príbeh je doslova prepletený zaujímavými myšlienkami, matematickými zamysleniami a aj riešeniami.

"Mal zvláštny cit pre čosi, čo nazýval správna chýba, lebo veril, že chyby často odhalia práve toľko, koľko odkrývajú správne odpovede."
Yoko Ogawa
Autorka

Milovníci matematiky si v tejto knihe prídu na svoje. Myslím si však, že kniha ulahodí každému čitateľovi, ktorý hľadá pekný a prepracovaný knižný zážitok. Ak hľadáš knihu, ktorá má pomalý dej, kde nie je všetko vypovedané na rovinu a autorka ti nechá priestor k tvojej predstavivosti, ak hľadáš dej s hĺbkou, náznaky japonskej kultúry a mentality, tak siahni po tejto knihe.

"Profesorova rovnica" má moje 5/5
5/5

Už dlho sa mi nestalo, že by som knihu prečítala na posedenie a pri tejto knihe to bola asi tá najprirodzenejšia vec, ktorú som mohla urobiť. Úplne ma tento príbeh pohltil. Počas čítania som cítila, ako vo mne autorka svojími riadkami prebudila silnú empatiu. Bola som dojatá majstrovstom #yokoogawa 🙏🏻

O túto knihu prebehne o pár dní v spolupráci s Lindeni darovačka na mojom profile @_dennyto 💜

Ďakujem Albatrosmedia za recenzný výtlačok knihy.

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *