Beletria

Frida

Do rúk sa mi pred časom dostal tento recenzný výtlačok knihy „Frida“. Za čo veľmi pekne ďakujem Vydavateľstvu AlbatrosMedia.


Odjakživa mám veľmi rada knihy s témou 2. svetovej vojny, Slovenského štátu či holokaustu. Napíšem ti niečo o tejto knihe a aj o príbehu, ktorý ukrýva. Kniha vychádza v týchto dňoch a myslím, že by si ju nemal/a prehliadnuť.👇


Kniha je napísaná inak. Píše ju Nina, vnučka Fridy. Nina postupne odhaľuje život svojej prababičky. Odhaľuje ťažký život židovskej ženy, ktorá žila v Rakúsko-Uhorsku, neskôr v Československu a aj v Slovenskom štáte. V knihe nájdeš Fridin život, kde bola, čo robila aj čo nerobila. Dej Nina prelína s tým, čo sa dialo vo svete aj v spoločnosti. Časť knihy autorka venovala aj Fridinmu synovi, svojmu otcovi, Bertholdovi. Prišiel na svet omylom, po narodení ho Frida opustila a náhradná rodina ho s nádejou, že mu zachráni život, poslala do Nórska. Nórsko prijalo niekoľko židovských detí z Európy, o ktoré sa postarali.


Autorka našla svoj jedinečný štýl písania. To akým spôsobom rozpráva príbeh svojej starej mamy, ako veľa pátrala a spájala kúsky jej života do jedného celku – to všetko je skutočne obdivuhodné. Prečítala som už množstvo kníh. Množstvo kníh zachytávalo príbehy, ale žiadna nebola, ako táto. V knihe nájdeš okrem príbehu Fridy aj strany, kde Nina opisuje jej pátranie po živote svojej prababičky. Aj toto robí knihu výnimočnou.


Komu knihu „Frida“ odporúčam?Kniha ukrýva pravdivý príbeh bez zbytočných omáčok. Príbeh je napísaný presne tak, ako ho písal život a je spracovaný jedinečným spôsobom. Takže kniha je pre každého, kto je na ňu pripravený. Verím, že jej čitateľom môžeš byť aj Ty. Pripomenie ti, čo je skutočný teror a obmedzovanie slobody. Pripomenie ti, aká je sloboda úžasná. Pripomenie ti, že každý ľudský osud je iný a výnimočný.
To či osud Fridy skončil dobre alebo nie si prečítaš a posúdiš, keď si knižku zaobstaráš. Určite mi daj vedieť, či si knihu kúpiš a či sa ti páči.

Moje hodnotenie je 5/5
5/5

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *