Annin vysnívaný dom, Lucy Maud Montgomery, Slovart, 2022
Beletria

Annin vysnívaný dom

5. diel série „Anna zo Zeleného domu“.📖 Och, ako som ja tieto knihy nemala rada, keď som ešte drala školské lavice. Všetci mi ich odporúčali, presne počujem vety ako: „toto je presne kniha pre mladú dámu ako si ty.“🤦🏻‍♀️ A ja som nechápala, o čom to hovoria. Až kým @slovart_vyd v roku 2019
nevydal knihu „Anna zo zeleného domu“ v novom obale. Vteda sa moja láska k týmto knihám objavila. Vždy po vydaní ďalšej časti som si ju objednala a zhltla na jedno posedenie. Presne tak, ako to bolo aj pri tejto časti. Ten poetický jazyk autorky ma vždy úplne dostane, ale nikoho nepresviedčam, že má túto knihu čítať, tak ako to bolo v mojom prípade.

"Je prirodzené, že manželský život má svoje plusy a mínusy. Nesmieš očakávať, že všetko pôjde vždy hladko. No môžeš mi veriť, Anna, že je to šťastný život, ak si vydatá za toho pravého."
Lucy Maud Montgomery
Autorka

V tejto časti nájdeš svadbu Anny a Gilberta a ich nový začiatok. Nechýbajú čarovné opisy prostredia, ktoré si viem vďaka autorke úplne presne predstaviť. V každej časti ma prekvapí, ako perfektne píše. Vďaka nej presne viem, ako vyzerá dom či maják, počujem šum mora, cítim vôňu kvetov. Práve pre tieto opisy som si knihy od Lucy M. Montgomery obľúbila. Paradoxom je, že hrdinovia príbehu mi až tak k srdcu neprirástli, aj keď je v knihe pekne opísaná láska a vzťahy. Jednoducho ma tá príroda, opisy a celkové dianie v knihe úplne pohltili.

A áno, séria „Anna zo Zeleného domu“ patrí medzi klasikú literatúru, potvrdili ste mi to aj vy v hlasovaní.🙃
Sériu odporúčam sa každému, kto hľadá oddychový romantický príbeh prepletený krásnymi odpismi prírody. Všade uvádzajú, že je to beletria pre deti, ale ja som tieto knihy nechápala keď som mala 16, takže tento faktor neviem posúdiť. Teraz mám 28 a pri ročnom počte prečítaných kníh cez 120, vidím, aké sú tieto knihy výnimočné.

„Bol krásny večer, plný mihavých svetiel a tieňov. Na západnom nebi sa zbierali červené a jantárové oblaky s dlhými zelenými pásmi pomedzi ne. Pod ním sa ligotalo more so zapadajúcim slnkom a od hnedožltého pobrežia doliehalo hučanie morských vôd. Všetko navôkol: kopce, polia a lesy, ktoré tak dobre poznala a tak veľmi ľúbila, spočívali v mäkkom, krásnom vidieckom tichu.“
Lucy Maud Montgomery
Autorka
Tejto časti som dala 4/5
4/5

Ďakujem vydavateľstvu Slovart, že ste mi poslali recenzný výtlačok knihy.📖

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *